اخبار

تاریخ انتشار 1398/04/04

خروج کاغذ از گروه کالایی درجه یک. پرسش اصلی: حذف ارز دولتی کاغذ چه تاثیری بر آینده نشر و ناشری خواهد گذاشت؟

حذف ارز دولتی و خروج کاغذ از گروه کالایی درجه یک. پرسش اصلی: حذف ارز دولتی چه تاثیری بر آینده نشر و ناشری خواهد داشت

کاغذ از گروه کالایی درجه یک خارج شد. پرسش اصلی: حذف ارز دولتی کاغذ چه تاثیری بر بازار آشفته آن دارد؟ کشف انبارهای احتکار، افزاش بی رویه قیمت و تلاش برای سازماندهی بازار را برانگیخته است

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، 41 روز از انتشار خبری به‌نقل از حسین انتظامی در سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ارز اختصاصی به کاغذ می‌گذرد،‌ خبری که در آن رئیس کارگروه کاغذ از ادامه اختصاص ارز 4200تومانی به کاغذ نشر و مطبوعات در سال جاری سخن گفته و بر نقش نظارتی وزارت ارشاد بر این حوزه تأکید کرده است،‌ اما نکته جالب ماجرا این بود که در این خبر هیچ اشاره به باقی ماندن کاغذ در فهرست کالاهای اساسی نشد.

پیشینه اعلام این خبر این بود که در جلسه‌ای که با حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار شد،‌ مقرر شد بانک مرکزی مبلغ 80 میلیون یورو ارز برای کاغذ به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص دهد که از این میان 40 میلیون به معاونت فرهنگی برای کاغذ چاپ و نشر و 40 میلیون به معاونت مطبوعاتی برای کاغذ مطبوعات اختصاص یافت و کاغذ رسماً از فهرست کالاهای اساسی خارج شد. با خروج کاغذ از فهرست کالاهای اساسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کاغذ مورد نیاز صنوف تحت پوشش خود را از این یارانه 80میلیون یورویی با ارز 4200تومانی تأمین خواهد کرد و تمامی واردکنندگان می‌توانند برای پاسخ به دیگر مصرف‌کنندگان کاغذ (غیر از ناشران و مطبوعات) کاغذ با ارز آزاد و نیمایی وارد کنند؛ البته این موضوع رسانه‌ای نشد.

پس از آن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تغییراتی نیز در نقش نظارتی خود وارد کرد، از آن جمله تفکیک کارگروه به دو حوزه معاونت فرهنگی و معاونت مطبوعاتی برای پیگیری کاغذ نشر و کاغذ مطبوعات بود. کارگروهی که در معاونت فرهنگی به‌ریاست محسن جوادی تشکیل شده بود،‌ در اطلاعیه‌ای از تمامی واردکنندگان خواست در صورت تمایل برای واردات کاغذ چاپ و نشر اقدام به ثبت‌نام کنند. از دل این اطلاعیه بنا به گفته دهقانکار مشاور اجرایی معاونت فرهنگی 24 واردکننده ثبت‌نام کردند تا 150 هزار تن کاغذ چاپ و تحریر به کشور وارد شود،‌ در نهایت پس از بررسی‌ها چهار واردکننده برای واردات شش‌هزار و 300 تن کاغذ چاپ و تحریر تأیید شدند.