اخبار

تاریخ انتشار 1397/12/05

درس‌های کوتاه مدیر اجرایی انتشارات دانشگاه آکسفورد

ریچارد چارکین ناشر و نویسنده انگلیسی سال‌ها در انتشارات معتبر دانشگاه آکسفورد کار کرده است. وی توصیه‌هایی برای ناشران مستقل دارد که می‌تواند برای شغل‌شان مفید باشد.

ریچارد چارکین نویسنده انگلیسی دارای تجربیات فراوانی در حوزه چاپ و نشر کتاب دارد چون بیشتر از اینکه یک نویسنده باشد در پست های اجرایی برای ناشران معتبر این کشور فعالیت کرده است. او سال‌ها در انتشارات دانشگاه آکسفورد و انتشارات الزویر مدیر اجرایی بوده و حالا در یادداشتی 9 درس برای ناشران مستقل دارد تا بتوانند کتاب خود را چاپ کنند.


درس1. هیچ وقت هر کتابی را چاپ نکنید. بهترین کتابی که خودتان به آن اعتقاد دارید انتخاب کرده و همیشه به یاد داشته باشید انتخاب کتاب خوب کار سختی است.


درس2. همیشه ناشران مستقل و کوچک در فرآیند بروکراسی و کاغذ بازی چاپ و نشر گرفتار می‌شوند و معمولاً سرخورده ولی به چالش کشیدن خودتان رمز پیروزی شماست. شاید باور نکنید ولی برای یک کتاب نزدیک به هزار نامه و ایمیل داشتم و همگی را بررسی کردم.


درس3. در مورد ناشران کوچک همیشه مبالغ جابجا شده نیز کوچک است ولی نباید این مسئله را ناچیز بگیرید. ارتباط با نویسندگان و پرداخت هزینه‌های آنها یکی از راه‌های ارتباطی خوبی است که ناشران کوچک را به ناشرانی بزرگ و موفق تبدیل می‌کند.


درس4. حواستان به هزینه‌ها و به اصطلاح دخل و خرج باشد. آنهایی که فکر می‌کنند چاپ کتاب شغل پرسودی است خودشان باید یک بار این کار را بکنند تا ببینند آنقدرها هم صاف کردن هزینه‌ها کار ساده‌ای نیست.


درس5. تمام نظرات و نقدهای خوب یا بد درباره یک کتاب در شبکه‌های اجتماعی و هر جای دیگر برای کار شما مهم هستند. از این نظرات استفاده کنید و بهترین کتاب را انتخاب کنید.


درس6. قوانین نوشته می‌شوند تا شکسته شوند. در حوزه چاپ و نشر کتاب قیمت همیشه برای فروش موفق یک کتاب تعیین کننده است. اگر قیمت کتابی هم برای شما گران تمام شد سعی کنید روی جلد کتاب آن را چاپ نکنید. خود فروشنده‌ها بارکدی دارند که قیمت‌ها را می‌فهمند. بهتر است از پیش تبلیغ منفی برای کتاب نکنید. قیمت بالا مشتری را دلسرد می‌کند.


درس7. استفاده از تکنولوژی‌های جدید شاید در نگاه اول برای ناشران سنتی کمی ترسناک باشد ولی می ‌تواند موجب کاهش هزینه‌های چاپ و نشر شود. از این تکنولوژی‌ها به خصوص در مورد چاپ مجدد کتاب‌ها استفاده کنید.


درس8. شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات مجازی را فراموش نکنید. مدیریت توئیت‌ها، ارتباط با نویسندگان و عوامل فروش و توزیع کتاب یک راهکار حیاتی در موفقیت کتاب است.


درس9. در تمام کشورهای جهان هزاران و شاید صدها هزار ناشر مستقل و کوچک کار می‌کنند که تجربیات مختلف و متنوعی در چاپ و نشر کتاب دارند. بهتر است با بعضی از آنها تماس بگیرید و از تجربیات آنها استفاده کنید.