اخبار

تاریخ انتشار 1397/03/27

جایزه والتر اسکات 2018 به بنجامین مایرز رسید

جایزه رمان تاریخی «والتر اسکات» در سال 2018 دقایقی پیش برگزار شد و بنجامین مایرز برای داستان «چوبه دار» به عنوان برگزیده این جایزه در سال جاری معرفی شد.

مراسم اهدای جایزه 25 هزار پوندی «والتر اسکات» 2018 برگزار شد و بنجامین مایرز، نویسنده و روزنامه‌نگار انگلیسی توانست رقبای خود را پشت سر بگذارد و جایزه را با خود به خانه ببرد.


 وبسایت جایزه «والتر اسکات» درباره «چوبه دار» نوشت: «تصور کنید در قرن هجدهم زندگی می‌کنید و اگر حتی نان بدزدید به دار آویخته خواهید شد. تنها تجارت پردرآمد این دوره تولید پول تقلبی است. نوشته مایرز بسیار وحشیانه و در عین حال به شدت تأثیرگزار است. «چوبه دار» کتاب مهمی است.»


یک روز قبل از برگزاری مراسم جایزه «والتر اسکات» نویسندگان حاضر در فهرست نهایی گرد هم آمدند و درباره تصمیم‌شان برای نوشتن رمانی تاریخی سخن گفتند. بنجامین مایرز در این مراسم توضیح داد که چگونه موضوعی تاریخی به ذهنش رسید. مایرز گفت در حال انجام تحقیقی درباره یکی از ضرب‌کنندگان سکه تقلبی در قرن هجدهم بود که دریافت شخصیت منفی کتابش روزی در خانه‌ای زندگی می‌کرد که حالا مایرز و همسرش در آن اقامت دارند. سپس متوجه شد در دهه 1760 میلادی نیروی پلیس شکل نگرفته بود و دیوید هارتلی، یکی از شخصیت‌های داستانش شخصیتی حقیقی است و او خود تلاش کرده کاراکترش را بسازد.


هیئت داوران این جایزه در سال جاری از آلیستار موفات، الیزابت بوکلوچ، کیت فیگز، کاترین گرانت، جیمز هالووی، الیزابت لایرد، جیمز ناتی، و کریستی وارک تشکیل شده بود.


نویسنده‌های شناخته‌شده‌ای در فهرست نهایی این جایزه در سال 2018 قرار داشتند. جنیفر ایگان با «ساحل منهتن»، جین هریس با «پول ناصواب»، پل لینچ با «گریس»، پاتریک مک‌گراث با «مسئول لباس تئاتر»، راشل میلک با «خانم بوستون و خانم هارگرویز» از دیگر نویسندگان و آثار حاضر در فهرست نهایی بودند.


جایزه «والتر اسکات» به نام والتر اسکات، نویسنده اسکاتلندی رمان‌های تاریخی، نمایشنامه، و شعر نام‌گذاری شده است و به آثاری که برای اولین بار در انگلیس، ایرلند، یا کشورهای مشترک‌المنافع در سال گذشته منتشر شده است، اهدا می‌شود. از آنجا که این جایزه بزرگداشت رمان‌های تاریخی است اتفاقات آثار شرکت‌کننده در این جایزه باید حداقل 60 سال پیش رخ داده باشد و بنا بر تجربیات شخصی نویسنده نوشته نشده باشد.


ارزش مالی این جایزه بسیار زیاد است و در میان پنج جایزه گران بریتانیا قرار دارد. برنده این جایزه 25 هزار پوند و هر کدام از نویسندگان حاضر در فهرست نهایی 1000 پوند دریافت می‌کنند.