اخبار

تاریخ انتشار 1396/11/18

​اسپانیا‌یی‌ها کتاب‌خوانند؟

آمار کتاب‌خوان‌ها در اسپانیا نسبت به سال‌های قبل بیشتر شده اما اسپانیایی‌ها نسبت به گذشته تمایل کم‌تری برای خرید کتاب نشان می‌دهند.

جای هیچ شگفتی نیست که اسپانیایی‌ها بیش‌تر از قبل کتاب و مجله می‌خوانند. بر طبق گزارشی که اخیرا اتحادیه ناشران اسپانیایی زیر نظر وزارت فرهنگ این کشور منتشر کرده تعداد افراد کتاب‌خوان در اسپانیا در سال  2017 میلادی  از 63 درصد به 65 درصد رسیده است. این آمار نشان می‌دهد که عادت‌های مطالعه در بین مردم این کشور تغییراتی داشته است.


 47 درصد بین گروه سنی 35 تا 44 سال، نداشتن وقت کافی برای مطالعه را دلیل اصلی کتاب‌نخوانی خود ذکر کرده و 35 درصد هم اعتراف کرده‌اند که اساسا علاقه‌ای به مطالعه ندارند.


شهر مادرید، پایتخت اسپانیا بیشترین تعداد کتاب‌خوان‌ها را دارد و بخش‌های خودمختار در این کشور مانند (اندلس، آراگون، آستوریاس و موریسا) رشد معناداری را از سال 2011 میلادی در میزان مطالعه و تعداد خوانندگان ثبت کرده‌اند.


از طرفی دیگر، 76 درصد از اسپانیایی‌های بالای 14 سال، کتاب‌های الکترونیک می‌خوانند که تعداد خوانندگان آن به‌طور چشمگیری در حال افزایش است؛ به طوری که از 11 درصد در سال 2012 به 27 درصد در سال 2017 رسیده است؛ با این همه کتاب‌های الکترونیک در اسپانیا محبوبیت کم‌تری از کتاب‌های کاغذی دارد.


طبق آمار منتشر شده، 43 درصد از جمعیت اسپانیا فقط کتاب‌های کاغذی را برای خواندن انتخاب می‌کنند. این درحالی است که 20 درصد از دستگاه‌های کتاب‌خوان استفاده می‌کنند. اما نکته جالب این‌جاست که در طی یک سال در اسپانیا کتاب دیجیتال بیشتری در مقابل کتاب‌های کاغذی خوانده می‌شود که دلیلش البته رایگان بودن 80 درصد از کتاب‌های الکترونیک در این کشور است.


به طورکلی تمایل اسپانیایی‌ها به خرید کتاب در سال‌های اخیر کاهش یافته است، به‌گونه‌ای که فروش کتاب از 10 نسخه در سال  2016 به 9 نسخه در سال 2017 رسیده است. دلیل آن هم به تمایل روزافزون اسپانیایی‌ها به تهیه کتاب از کتابخانه‌ها برمی‌گردد.


نظرسنجی اخیر هم‌چنین نشان می‌دهد 80 درصد در بین نوجوانان  10 تا 14 ساله از خوانندگان پروپاقرص کتاب هستند که بین آن‌ها نیز علاقه‌مندی به کتاب‌های الکترونیک در حال افزایش است.