اخبار

تاریخ انتشار 1396/06/25

سوء قصد به جان نویسنده فرانسوی در پاریس

یکی از طرفداران املي نوتومب، نويسنده فرانسوي‌زبان، با چاقو و طناب قصد داشت در محل سکونت این نویسنده در پاریس به او حمله کند.

در پي حمله این زن كه از طرفداران املی نوتومب بوده نویسنده‌ رمان «ریش آبی» علیه او شکایت کرده است.

املی نوتومب به دادگاه گفته كه اين حمله اولين تلاش اين زن براي حمله به او نبوده است و در طول ده سال گذشته ‌به شيوه‌هاي مختلف بارها مورد حمله و آزار و اذيت قرار گرفته تا اينكه اين بار مجبور شده عليه او شكايت كند.

نوتومب روز ٦ سپتامبر زماني كه از خانه خود براي خريد بيرون مي‌آمده يك زن سفيد‌پوش را با چاقو و چند طناب جلوي در منزلش ديده كه به املي توضیح داده براي پروژه بالا رفتن از ساختمان با اين وسايل اينجا آمده است.

نام املی نوتومب از سال ١٩٩٥ با سالي يك كتاب كه منتشر مي‌كند توانسته طرفداران زيادي را براي خودش دست و پا كند اما به نظر نمي‌رسد كه همه آن‌ها بي‌دردسر باشند. طرفدار متعصب املي چندي قبل همراه دو فرزند خردسالش به انتشارات آلبن ميشل كه كارهاي املي را منتشر مي‌كند رفته و گفته که منتظر است ‌دو فرزندش بزرگ شوند تا خودش را جلوي املي بکشد.

پس از آن انتشارات آلبن ميشل همواره تمهیداتی در نظر می‌گرفته كه مانع نزديك شدن اين طرفدار حدوداً چهل ساله به نويسنده ٥١ ساله شود.

اين مخاطبِ آثار املی نوتومب سعي مي‌كرده در جلسه‌ها‌يي كه املي در آن‌ها حضور داشته شركت كند و او را تعقيب كند و نامه‌هايي هم به روش‌هاي مختلف به او مي‌رسانده كه محتواي آن‌ها گاهي تهديد به مرگ بوده و گاهي ابراز عشقي سوزان.

آن‌طور كه املي نوتومب بارها از قبل ‌اعلام كرده، طرفداران خود را به طور كامل مي‌شناسد و حتي خصوصيات شخصي آن‌‌ها را با جزئيات در حافظه خود دارد.

املي نوتومب كه به تازگي بيست و پنجمین رمان خود را به عنوان «frappe-toi le coeur» منتشر كرده، نويسنده پركار بلژيلي است كه به گفته خودش سالي چهار رمان مي‌نويسد كه ‌فقط يكي از آن‌ها را به ناشر براي چاپ مي‌دهد.

از اين نويسنده آثار مختلفي در ايران منتشر شده كه از ميان آن‌ها مي‌توان به رمان «سفر زمستاني» با ترجمه بنفشه فريس‌آبادي و «ترس و لرز» با ترجمه شهلا حائري اشاره كرد.

املي نوتومب اخيرا در يك مصاحبه با روزنامه لوموند گفته که هشت ساعت در روز را به نوشتن مي‌پردازد و نگراني او در زندگي بيش از هر چيز از دست دادن پدر و مادرش هستند.عشق مادرانه موضوع اصلي آخرين رمان اوست که در 182 صفحه و از سوی انتشارات آلبن میشل منتشر شده است.