اخبار

تاریخ انتشار 1396/06/25

کتاب‌های مورد علاقه نویسنده کتاب «تاریخ عشق»

نيكول كراوس، نويسنده رمان «تاريخ عشق» از كتاب‌ها و نويسنده‌هاي مورد علاقه‌اش صحبت کرده و گفته از کتاب‌هایی که بخواهند چیزی را یاد بدهند خوشش نمی‌آید.

نيكول كراوس، نويسنده آمريكايي، كه با رمان «تاريخ عشق» به نویسندگان پرفروش تبدیل شده در گفت‌و‌گويي با روزنامه‌ی نيويورك تايمز گفته ترجيح مي‌دهد كلاسيك‌ها را در هواپيما بخواند.

«تاریخ عشق» دومین رمان این نویسنده‌ی آمریکایی است و در ایران با ترجمه‌ی ترانه علیدوستی در نشر مرکز منتشر شده است.

* در حال حاضر مشغول خواندن چه كتاب‌هايي هستيد؟

كتاب «بشريت، تاريخچه‌اي درباره نوع بشر» نوشته يووال هاراري، «ناخمن» از لئونارد ميشل، اشعار يهودا آمي‌چاي، «حركت شاه‌ها‌» از جاشوا كوهن، «پرتره» جان برگر، «زمان هديه‌ها» از پاتريك لي فرمور و يك كتاب نقاشي از فراآنجليكو از كتاب‌هايي هستند كه اين روزها مي‌خوانمشان.

* بهترين كتاب‌هايي كه این اواخر خوانده‌ايد كدام‌ها هستند؟

«نقطه عطف» رابرت مك فارلند، «تحولات آخرين دقيقه» از گريس پالي و «فضيلت‌هاي ناچيز» از ناتاليا گينزبرگ خوب بودند؛ اما بيشتر از همه كتاب «پندهاي سورائو» كه مجموعه‌اي از يادداشت‌هاي رمزگونه و تاملات فلسفي كافكا است نظرم را جلب كرد.

* بهترين نكته‌اي كه از كتابي كه این اواخر خوانده‌ايد آموخته‌‌اید چیست؟

كتاب «هنر و تجربه در تاريخ يونان باستان» درباره اضطراب‌هايي است كه موجب وسواس‌هاي فكري و در نهايت آشفتگي در میان يونانیان باستان شد. از اين كتاب نكته‌هاي آموزنده‌اي را درباره وسواس فكري امروزه ما و ارتباطش با اضطراب‌‌هاي فزاينده آموختم.

* آخرين اثر كلاسيكي كه براي اولين بار خوانده ايد،كدام است؟

در هواپيما رمان «بهار زندگي دوشيزه ژان برودي» از موريل اسپارك را خواندم كه عبارت‌ها و تصاويرش هنوز زنده و جذاب‌اند .

* كدام نويسنده و شاعر معاصر را تحسين مي‌كنيد؟

ديويد گروسمن، راشل كوسك، يوئل هافمن و كارل اووه ناسگارد

* ترجيح مي‌دهيد كتاب كاغذي دست بگيريد يا كتاب‌هاي الكترونيكي و در كل از عادت‌های کتاب خواندن‌تان بگویید؟

من عادت دارم چند كتاب را به طور همزمان بخوانم، و قطعا انتخابم كتاب‌هاي كاغذي هستند، چرا كه روح دارند و فكر مي‌كنم كتاب‌ها زيباترين اشيا ساخته بشر هستند. هم زيبايي بصري‌شان و هم از لحاظ كاركردي كه دارند. و آن‌ها نشان خوانندگان را بر خود دارند؛ مثل چايي كه هم‌زمان با خواندن كتاب مي‌خوريم و گاهي لكه‌اي از آن بر ورقه‌های کتاب می‌ماند و يا انگشت‌هاي روغني كه ورق‌های كتاب را لمس مي‌كنند، همه ردی از خوانندگان گذشته‌اند و بعد از سال‌ها كه كتابت را از قفسه بيرون مي آوري برايت تداعی‌گر خاطرات‌اند.

* چه ژانري را نمي‌پسنديد؟

كتاب‌هايي كه مي‌خواهند چيزي را آموزش دهند كه چه كار بايد كرد و يا نصيحت كنند؛ مثلا كتابي درباره این‌که چطور باغباني كنيد.

* اگر مي‌خواستيد يك ضيافت ادبي ترتيب دهيد كدام نويسندگان را دعوت مي كرديد؟

نويسنده كتاب «ساموئل» و «سفر پيدايش» را دعوت مي‌كردم تا از آن‌ها بپرسم واقعا چه مي‌خواستند در كتاب‌هايشان بگويند و يك نسخه ويرايش نشده هم از كتاب‌هاي هردو آن‌ها مي‌گرفتم و در آخر دلم مي‌خواست ميزبان كافكا بودم.

* كتابي كه در آينده قصد خواندش را داريد كدام است؟

 هر كتابي كه انتشارات نيو ديركشن و آرچي پلاگو منتشر كند خواهم خواند.

نيكول كراوس، نويسنده امريكايي است كه بيشتر به خاطر سه رمان «مردي كه به اتاق رفت» (٢٠٠٢) ،«تاريخ عشق» (٢٠٠٥) و «خانه بزگ» (٢٠١٠) شناخته شده است.رمان‌هاي او به ٣٥ زبان ترجمه شده‌اند. او در سال ٢٠١١ براي رمان «خانه بزرگ» برنده جايزه آنيسفيلد وولف شد. چهارمين رمان او با عنوان «جنگل تاريك» در سال ٢٠١٧ منتشر شده است.

رمان «تاريخ عشق» در سال ٢٠٠٥ منتشر شد و در سال ٢٠٠٦ در زمره نامزدهاي نهايي جايزه ادبي اورنج بوده و در سال ٢٠٠٨ جايزه ادبي ويليام سارويان را به دست آورد.