اخبار

تاریخ انتشار 1396/06/21

تدریس فلسفه با کمک «هری پاتر»!

دانشگاهی در آمریکا واحد فلسفه را از طریق رمان‌ های «هری پاتر» به دانشجویانش تدریس می‌ کند

استاد دانشگاه سنت کلود در مینه‌سوتای آمریکا با ترکیب کردن داستان‌های «هری پاتر» با آموزه‌های فلسفی، درس‌های خود را به دانشجویان آموزش می‌دهد.

کرولاین هارتس، استاد این دانشگاه است که به عنوان مثال آموزه‌های ارسطو حول محور مفهوم دوستی را با کمک گرفتن از رابطه شخصیت‌های هفت‌گانه جی.کی. رولینگ درس می‌دهد. در کلاس‌های هارتس، موضوعاتی چون منطق، عشق، اخلاق، روح انسان و طبیعت مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند.

به گزارش ایسنا به نقل از دیکوریر، این استاد دانشگاه در این ‌باره گفت: «این‌ها دغدغه‌های اساسی بشر هستند. از دید من، فلسفه به معنای تفکر نقادانه درباره حوزه دغدغه‌های اساسی انسان است.»

یک دانشجوی سال دوم که بهار گذشته این واحد را گذرانده، گفت: «داستان‌های رولینگ مثال‌های قابل فهم خوبی درباره مفاهیم دشوار فلسفی ارائه می‌دهند و فهم آن‌ها را آسان می‌کنند. این کلاس‌ها عمق کارهای رولینگ را به من نشان داد، مساله‌ای که شاید زمانی که بچه بودیم و این رمان‌ها را می خواندیم، متوجه‌اش نبودیم. این کلاس واقعا به من نشان داد چقدر به فکر کردن درباره مسائل سخت و سوالاتی با جواب‌های دشوار علاقه‌مندم.»

دفتر هارتس پر است از اشیائی که به داستان‌های «هری پاتر» مربوط می‌شود؛ گردنبند زمان‌برگردان، معمای منطق اولین کتاب این مجموعه و سنگ‌های قرمزرنگی که به سنگ جادو شباهت دارند.

این استاد دانشگاه پیش‌تر هم تجربه‌ تدریس با کمک گرفتن از آثار محبوب دیگری را داشته است؛ او فلسفه را در ترکیب با بازی‌های ویدیویی ‍پرطرفدار و سریال «بازی تاج و تخت» هم تدریس کرده است.

«هری‌پاتر و سنگ جادو» در سال ۱۹۹۷ به چاپ رسید و پس از آن شش قسمت بعدی رمان‌های رولینگ با موفقیتی روزافزون روانه بازار کتاب شدند. «بلومزبری» ناشر کتاب‌های هری پاتر، فروش جهانی این رمان‌ها را تاکنون ۴۵۰ میلیون نسخه اعلام کرده است. رمان‌های مشهور «رولینگ» تاکنون به ۷۹ زبان دنیا ترجمه شده‌اند.