اخبار

تاریخ انتشار 1396/06/17

«کشتن مرغ مقلد» روی صحنه

نمایشنامه‌ ای براساس رمان محبوب «کشتن مرغ مقلد» نوشته هارپر لی، در «برادوی» اجرا می‌ شود

«کشتن مرغ مقلد» از کتاب‌های شاخص ادبیات آمریکا و برنده جایزه «پولیتزر» است که به قلم هارپر لی نوشته شده است. این اثر این بار با روایت «آرون سورکین» ـ فیلمنامه‌نویس برنده جوایز مهم اسکار و امی ـ روی صحنه تئاتر اجرا می‌شود.

به گزارش ایسنا، سورکین سازنده سریال «جناح غرب» است که در سال ۱۹۹۲ برای فیلم «چند مرد خوب» موفق به دریافت اسکار شد. او در سال ۱۹۸۹ این فیلم را در عرصه تئاتر مورد اقتباس قرار داد. این تهیه‌کننده، فیلمنامه و نمایشنامه‌نویس همچنین نویسنده و کارگردان سریال «اتاق خبر» هم بوده است و فیلمنامه آثاری چون «شبکه اجتماعی» و «رئیس جمهور آمریکایی» را به نگارش درآورده است.

کارگردانی این اثر به بارتلت شر، برنده اسکار که آثاری چون «من و پادشاه» و «پسر طلایی»، سپرده شده است. «اسکات رودین» هم تهیه‌کننده «کشتن مرغ مقلد» جدید خواهد بود.

از زمان اولین چاپ «کشتن مرغ مقلد»، این کتاب تاکنون بیش از ۴۰ میلیون نسخه‌ فروش داشته و به بیش از ۴۰ زبان ترجمه شده است. این رمان از زبان دختری به نام اسکات فینچ روایت می‌شود که دختر وکیل سفیدپوستی به نام اتیکوس فینچ است. اتیکوس دفاع از جوان سیاه‌پوستی به نام تام رابینسون را که به اتهام ناروای تجاوز به یک دختر سفیدپوست در شهر کوچکی به نام می‌کوم آلاباما محاکمه می‌شود، به عهده می‌گیرد. مردم این شهر در رمان مردمی خودپسند و نژادپرست توصیف شده‌اند.

در سال ۱۹۶۲ میلادی، رابرت مولیگان، کارگردان سرشناس هالیوود فیلمی را با همین نام با اقتباس از این اثر ادبی ساخت. در نظرخواهی‌های عمومی، همواره از فیلم «کشتن مرغ مقلد» به ‌عنوان یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های تمام عمر تماشاگران سینما نام برده می‌شود.

هارپر لی که نویسنده‌ای منزوی بود و همیشه از مصاحبه با رسانه‌ها دوری می‌کرد، حدود شش ماه پس از انتشار دومین کتابش در سن ۸۹ سالگی درگذشت.