اخبار

تاریخ انتشار 1396/06/16

جنجال میراث جان اشتاین بک

وارثان جان اشتاین ‌بک، به‌ خاطر اختلاف بر سر میراث او راهی دادگاه شدند

با گذشت سه سال از به جریان افتادن پرونده میراث جان اشتاین‌بک، قاضی لس‌آنجلسی عروس این نویسنده را به پرداخت بیش از ۱۳ میلیون دلار به دخترخوانده «اشتاین‌بک» محکوم کرد.

ویورلی اسکات کافاگا، دختر همسر سوم اشتاین ‌بک در سال ۲۰۱۴ شکواییه‌ای را به دادگاه برد و مدعی شد پس از مرگ مادرش، او باید مسئول اداره کارهای مربوط به آثار پدرخوانده‌اش و اقتباس سینمایی دو کتاب «شرق بهشت» و «خوشه های خشم» باشد، اما توماس اشتاین‌بک و همسرش، گیل نایت اشتاین‌بک، این امکان را از او گرفته‌اند و اجازه نمی‌دهند او به منظور اقتباس فیلم‌های پدرخوانده‌اش با کمپانی‌های فیلمسازی وارد مذاکره شود.

توماس سال گذشته فوت کرد و همسرش، گیل، مسئولیت اداره آثار مربوط به نویسنده «شرق بهشت» و «خوشه‌های خشم» را بر عهده گرفت.

با این حال، طبق آخرین رأی دادگاه که به نغع کافاگا صادر شد، عروس این رمان‌نویس برنده نوبل باید ۱۳ میلیون و ۱۵۰ هزار دلار بابت خسارت و غرامت‌ به دخترخوانده او پرداخت کند.

جان اشتاین‌بک از نویسندگان مطرح آمریکایی و برنده نوبل ادبیات سال ۱۹۶۲ است. نخستین اثر او که از برجسته‌ترین چهره‌های هنری و سیمای راستین ادبیات معاصر آمریکا محسوب می‌شود، با عنوان «فنجان طلا» در سال ۱۹۲۹ منتشر شد و پس از آن آثاری چون «چمنزارهای بهشتی» (۱۹۳۲)،‌ «در نبردی مشکوک» (۱۹۳۶)، «اسب کهر» (۱۹۳۷)، «موش‌ها و آدم‌ها» (۱۹۳۸)، «خوشه‌های خشم» (۱۹۳۹) و «ماه پنهان است» (۱۹۴۲) از او به چاپ رسید.

اشتاین ‌بک، در سال ۱۹۳۴ نویسندگی را کنار گذاشت و به عنوان خبرنگار جنگی به انگلیس و مناطق در حال جنگ سفر کرد. او سال ۱۹۴۷ «مروارید» را به چاپ رساند و در سال ۱۹۶۲ موفق به دریافت جایزه‌ نوبل ادبیات شد.