اخبار

تاریخ انتشار 1396/06/14

ضمانتی وجود ندارد...

کلمات «موفقیت»، «ثروت»، «قدرت» و «ضمانت» در عنوان چند جلد کتاب آمده است؟

کتاب‌سرا:

موفقیت

اگر واژه «موفقیت» را در سایت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران جست و جو کنید، نزدیک به 600 رکورد ثبت‌شده به شما ارائه می‌دهد. یعنی چیزی قریب به 9 هزار کتاب با این عنوان برای درخواست فیپا به کتابخانه ملی ارسال شده است. فرض را حتا اگر بر بگذاریم که 20 درصد این کتاب‌ها مجوز نگرفته باشند باز هم به رقمی در حدود 6500 جلد کتاب می‌رسیم که از عنوان «موفقیت» در تیتر خود استفاده کرده‌اند.

ثروت

شاید گمان کنید کتاب‌هایی که با عنوان «چطور ثروتمند شوید؟»، «راه‌های ثروت»، «میان‌برهای ثروت» و از این قبیل عناوین بیشتر از کتاب‌هایی با کلمات «موفقیت» باشند اما واقعیت اینجاست فهرست این کتاب‌ها در سایت سازمان اسناد و کتابخانه ملی، به کمتر از هزار می‌رسد. هرچند هزار عنوان کتاب هم رقمی بالاست اما گویا مردم کم کم به این نتیجه می‌رسد یکی از راه‌های ثروتمند شدن دقیقا همان کاری است که مؤلفان این نوع کتاب‌ها انجام می‌دهند؛ یعنی نوشتن کتابی درباره ثروتمند شدن!

قدرت

«قدرت» در اسم کتاب‌های پرفروش به معنای سیاسی آن به کار نمی‌رود. برای چنین کتاب‌هایی استفاده از عنوان «قدرت»، کاربرد دیگری دارد؛ قدرت در این کاربرد به معنای توانایی، نیرو و به فعلیت رساندن است. عموما هم این نوع کتاب‌های همراه هستند با کلمات دیگر؛ «قدرت ذهن»، «چگونه قدرتمند باشیم؟»، «کتاب قدرت» و.... عناوینی که همراه با «قدرت» در فهرست کتابخانه ملی ثبت شده‌اند در حدود 4 هزار کتاب است.

ضمانت

کلمه «ضمانت» در عناوین کتاب‌هایی که چاپ شده یا در فهرست کتابخانه ملی موجود است،‌ زیاد نیست. دلیل هم دارد. این کلمه به همین شکل ساده در عناوین کتاب‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بلکه فحوای عناوین کتاب‌هاست که به «ضمانت» منجر می‌شود. مثلا در کتاب «موفقیت در 10 روز»،  کلمه «ضمانت» یا «تضمین» به کار گرفته نشده است اما معنای تلویحی آن دقیقا ضمانت دادن به مخاطب است. بنابراین شاید «ضمانت» در عناوین مورد استفاده قرار نگیرد اما اکثر کتاب‌های موسوم به روان‌شناسی زرد از معنای این کلمه وام می‌گیرند و به شکل کنایی بر آن تکیه دارند.