اخبار

تاریخ انتشار 1396/06/13

رمان مورد علاقه رئیس‌جمهور فرانسه

امانوئل ماکرون از چه رمانی لذت برد؟

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور جوان فرانسه گفته در تعطیلات تابستان رمانی از یک نویسنده الجزایری فرانسوی‌زبان خوانده و از آن لذت برده است.

ماکرون در گفت‌وگویی با مجله‌ لوپوئن گفته است رمان «زبور یا مزامیر» نوشته‌ کمال داود را در تعطیلات تابستان خوانده و آن را بسیار دوست داشته. پیشتر اعلام شده بود رمان جدید کمال داود با عنوان «زبور یا مزامیر» از ماه اوت در ویترین کتاب‌فروشی‌ها قرار خواهد گرفت.

 به گزارش ایبنا این رمان داستان پسر جوانی به نام زبور را روایت می‌کند، در روستایی دورافتاده میان بیابان و جنگل با عمه‌اش که غرق در رویاهایش است و پدربزرگ الکنش زندگی می‌کند. او به موهبت شگفت‌انگیزی پی می‌برد که می‌تواند از طریق آن به واسطه نوشتن زندگی دیگران را امتداد بخشد. روی جلد چهارمین رمان این نویسنده الجزایری نوشته شده: او متقاعد شده است که یک هدیه دارد؛ هدیه‌ای که مرگ را به تاخیر می‌اندازد. کسی که در واژه‌های دفترش محبوس است برنده زمان شده است، او تصمیم گرفت زبور باشد؛ درست زمانی که به قدرت خود در زمینه نوشتن پی برد.

 ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه گفته است رابطه بین مرگ و نوشتن موضوع اصلی رمان کمال داود است و او این موضوع را ستایش کرده است.او که 39 سال دارد امسال موفق شد در رقابت‌های انتخاباتی رقبایش را شکست دهد و به عنوان جوان‌ترین رئیس‌جمهور فرانسه وارد کاخ الیزه شود.

 کمال داود برای معرفی رمان تازه منتشرشده‌اش، «زبور یا مزامیر» در ۲۲ اوت در شهر کنستانین الجزایر حضور پیدا کرده بود. کمال داود در منطقه مستغانم به دنیا آمد و ضمن یادگیری زبان و ادبیات فرانسه به عنوان روزنامه‌نگار در منطقه اوران مشغول به فعالیت شد و مقاله‌نویس روزنامه‌ای شد که تمام مردم الجزایر آن را می‌خوانند.

 سال گذشته رمان کمال داود در ایران با دو ترجمه‌ و عنوان متفاوت منتشر شده بود. انتشارات ققنوس آن را با عنوان «مورسو بررسی مجدد» چاپ کرد و انتشارات نگاه با عنوان «مورسو چه کسی را کشت؟»

 داستان این رمان درباره مورسو، شخصیت رمان «بیگانه» آلبر کامو است. این رمان را انتشارات برزخ در الجزایر چاپ کرد و یک سال بعد از آن به فرانسوی ترجمه و چاپ شد و جایزه گنکور رمان اول را به خود اختصاص داد.

داود سال ۲۰۱۴ برنده جایزه پنج قاره فرانکوفون شد. این جایزه در سال 2001 با هدف شناسایی و کشف ادبیات فرانسوی در بین فرانسوی‌زبانان در اقصی نقاط جهان راه‌اندازی شده است.