اخبار

تاریخ انتشار 1396/06/08

نشان طلای تقلبی برای نجیب محفوظ!

گردنبند طلایی «نیل» که بیست و نه سال پیش حسنی مبارک، رئیس‌ جمهور سابق مصر، به نجیب محفوظ اعطا کرده بود تقلبی از آب درآمد

روشنفکران عرب و مصر از مقامات مصری تقاضا کرده‌اند در مورد رمز و رازهای این رسوایی فرهنگی وارد تحقیقات گسترده شوند.

ام کلثوم، دختر نجیب محفوظ در ضمن گفت‌وگویی در برنامه ماهواره‌ای «معکم» ادعا کرده که گردنبند نیل که سال 1988 میلادی حسنی مبارک به پدرش داده اصل نیست؛ بلکه از جنس نقره است و روکش طلا دارد. پس از انتشار این خبر موجی از خشم و حیرت محافل فرهنگی عربی و مصری را فرا گرفته است.

گردنبند نیل، عالی‌ترین نشان مدنی دولت مصر است و به کسانی که با خدمات خود نقش موثری در زندگی مصریان ایفا کرده‌اند اعطا می‌شود.

 دختر نجیب محفوظ گفته مادرش به محض دیدن این گردنبند به جعلی بودن آن پی برده بود  و بعد از نشان دادن آن به یک طلا‌فروش از تقلبی بودن آن مطمئن شده است.

رئیس صندوق توسعه فرهنگی مصر گفته که این گردنبند صرف نظر از تقلبی یا جعلی بودن، ماه آینده در موزه نجیب محفوظ به نمایش درخواهد آمد.

 روشنفکران مصری این اقدام را توهین بزرگی از جانب حسنی مبارک به اهالی فرهنگ قلمداد کرده و از دولت درخواست کرده‌اند که از توهین و تحقیر روشنفکران و هنرمندان دست بردارد.

 برخی گمان‌‌زنی‌ها از احتمال جابه‌جا شدن این گردنبند قبل از اهدا شدن به نجیب محفوظ یا دستکاری یکی از مسئولین اهدای جوایز حرف زده‌اند؛ اما گفته شده این موضوع اعتبار دولت مصر را زیر سوال خواهد برد.

 نجیب محفوظ، نویسنده و نمایشنامه‌نویس مصری بود که سال 1988 جایزه نوبل ادبیات را برنده شد و اولین عربی بود که این جایزه نصیبش شد. آثار متعددی از او به فارسی ترجمه شده که «گدا» و «کوچه‌ مدق» از جمله‌ آن‌هاست.