اخبار

تاریخ انتشار 1396/06/07

اولین مخالفت رسمی علیه ممنوعیت ناجا

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی مخالفت خود را در خصوص ممنوعیت نصب برچسب یا نوشتن شعر و جملات فلسفی روی بدنۀ خودرو ـ که اخیراً توسط نیروی انتظامی مطرح شده اعلام کرد

شنبه همین هفته سرهنگ جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور ناجا در گفت‌وگو باشگاه خبرنگاران جوان عنوان کرد نصب برچسب، شعر و جمله‌هاي فلسفي روی بدنه خودرو 30هزار تومان جريمه دارد. امروز اما غلامعلی حدادعادل، رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در گفت‌وگو با فارس و در واکنش به این تصمیم گفت: «ماشین نوشته‌ها نمودار بخشی از فرهنگ عامه و ادبیات مردمی است و جلوه‌ای از فرهنگ عمومی جامعه محسوب می‌شود.»

حداد عادل در توضیح گفت:‌ «بسیاری از این نوشته‌ها حاوی پیام‌های اخلاقی و دینی است. من نزدیک به چهل سال است که ماشین‌نوشته‌ها را می‌خوانم و گردآوری می‌کنم و سیر تحول معنایی و مفهومی ماشین نوشته‌ها را مثبت می‌دانم. مردم ایران به شعر علاقه دارند و این علاقه را در ماشین نوشته‌ها نشان می‌دهند.»

به گفته حداد عادل، بسیاری از راننده‌ها و صاحبان خودروها، از خودروی خود به عنوان یک رسانه استفاده می‌کنند و آنچه را دوست دارند به جامعه منتقل می‌کنند. در همه جای دنیا چنین رسمی وجود دارد.»

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی تصریح کرد: «من ممنوعیت اعلام شده از سوی نیروی انتظامی را به مصلحت نمی‌دانم. پیشنهاد می‌کنم اگر آنها به اشکالی برخورد کرده‌اند، برای رفع آن اشکال چاره‌اندیشی کنند و مقررات وضع کنند.»