اخبار

تاریخ انتشار 1396/06/06

انتشارات دانشگاه کمبریج

معرفی ناشران بزرگ جهان

کتاب‌سرا: انتشارات دانشگاه کمبریج یک ناشر دانشگاهی وابسته به دانشگاه کمبریج است که در سال ۱۵۳۴ توسط هنری هشتم تأسیس گردید. این انتشارات قدیمی‌ترین چاپخانه و ناشر دانشگاهی در سراسر جهان است. مراکز اصلی آن در کمبریج، نیویورک، ملبورن، مادرید، کیپ تاون، سائوپائولو، دهلی نو، توکیو و سنگاپور هستند که در بسیاری از کشورهای دیگر هم دفاتری دارد. این شرکت کتب علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم پایه، داروسازی، مهندسی و فناوری، آموزش و یادگیری زبان انگلیسی و مراجع را منتشر می­کند. مأموریت این نشر انتشار دانش، آموزش و پرورش، تحقیق و پژوهش در بالاترین سطوح عالی بین­المللی است. نشر دانشگاه کمبریج با فروشی جهانی، بیش از 50 هزار عنوان از نویسندگانِ بیش از 100 کشور منتشر کرده است. این نشر موسسه خیریه­ای است که بخشی از مازاد سالانه خود را به دانشگاه می­دهد. از نویسنده­هایی که آثارشان در این شرکت منتشر شده، میتوان به جان میلتون، ویلیام هاروی، اسحاق نیوتن، برتراند راسل و استیون هاوکینگ اشاره کرد.

این انتشارات در آغاز، چاپخانه­ای در کنار مجلس سنا راه­اندازی کرد. در سال 1591، جان لگات نخستین کتاب مقدس کمبریج را چاپ کرد که درواقع یک نسخه محبوب از کتاب مقدسِ ژنو بود. جان باسکرویل در اواسط قرن هجدهم چاپگر دانشگاه شد و نگرانی او تولید بهترین کتاب­های ممکن با استفاده از تکنیک­های طراحی و چاپ خود بود. وودن پرس، قادر به تولید تنها 1000 ورق در روز در بهترین حالت بود و کتاب­ها هنوز دستنویس بودند. پیشرفت تکنولوژی به شدت مورد نیاز بود و در همین زمان، لرد استان­هوف  به تکمیلِ ساخت صفحاتی پرداخت که شامل قالبی از تمام سطح یک صفحه و سپس ریخته­گری صفحات از آن قالب بود. انتشارات دانشگاه کمبریج اولین نشری بود که از این تکنیک استفاده می­کرد و در سال 1805 کتاب مقدس کمبریج را که از لحاظ فنی موفقیت­آمیز بود، منتشر کرد.

تاریخ مدرن کمبریج بین سالهای 1902 و 1912 منتشر شد. نه سال بعد، این نشر نخستین جلد از آثار کامل ویرایش شده شکسپیر را منتشر نمود. فهرستی از عناوین در علوم و ریاضیات با آلبرت انیشتین و ارنست رادرفورد به رشد خود ادامه داد. همچنین فروش کتاب­های دانشگاهی این شرکت در سراسر جهان، به ویژه در قالب­های دیجیتال گسترش پیدا کرد. یکی از باارزش­ترین بخش­های این نشر، کتب مقدس است که منعکس­کننده موفقیت تیم جدید فروش داخلی است. درآمد انتشارات دانشگاه کمبریج اکنون به 269.1 میلیون پوند می­رسد و یکی از بزرگترین شرکتهای چاپ و نشر در سراسر جهان به شمار می­رود.