اخبار

تاریخ انتشار 1396/06/05

چند اثر جدید از نویسنده برنده نوبل

مو یان، نویسنده چینی، از انتشار چند داستان کوتاه، چند قطعه شعر و یک نمایشنامه اپرایی خبر داد

روزنامه «چاینا» نوشت: مو یان، داستان‌نویس سرشناس چینی که در سال ۲۰۱۲ موفق به دریافت نوبل ادبیات شد، چند اثر منثور و منظوم خود را در دو نشریه ادبی به چاپ می‌رساند.

نمایشنامه اپرایی به نام «لباس‌های رنگارنگ» و مجموعه شعری به نام «هفت ستاره بر من می‌تابند» از جمله این آثار هستند که در مجله ادبی «پیپل» به چاپ می‌رسند. سه داستان کوتاه از مو یان هم اواسط ماه سپتامبر در نشریه «هاروست» منتشر می‌شود.

اپرای مو یان دربردارنده شاخصه‌ها و مضامین فرهنگی شهر شاندونگ است اما به زمان و مکان خاصی محدود نمی‌شود. او برای نگارش این اثر از تخیل، ادبیات فولکلور و مفاهیم تاریخی کمک گرفته است.

یان که تا مدتی پس از کسب جایزه نوبل به دلیل مصاحبه‌ها و جهت‌گیری‌های سیاسی‌اش حاشیه‌ساز شد،‌ چندی پیش گفت که با وجود میل شدید به نویسندگی، آن‌قدر سخت‌گیر شده که دیگر تقریبا چیزی ننوشته است.

این داستان‌نویس چینی سپس اشاره کرد که پس از کسب جایزه نوبل فشار زیادی را تحمل کرده و حالا بهتر است موقع نوشتن خوانندگان را فراموش کند چرا که استاندارد رمان خوب برای هر کسی متفاوت است. او ادامه داد: «اگر نویسنده‌ای زیادی به راضی کردن سلیقه خواننده‌گانش فکر کند، دیگر نمی‌داند چطور باید بنویسد.»

گوان مویه که بیشتر با نام مستعار مو یان شهرت دارد، ‌پنج سال پیش به عنوان اولین نویسنده چینی موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات شد. گائو شینگ‌ جیان نویسنده متولد چین هم در سال ۲۰۰۰ این جایزه را برد اما او دو سال پیش از این اتفاق، به شهروندی فرانسه درآمده بود و نماینده چین حساب نمی‌شد.

در حال حاضر مو یان سرشناس‌ترین نویسنده‌ چینی است که آثارش ماهانه میلیون‌ها جلد فروش دارد. این نویسنده‌ تا کنون ده‌ها رمان و داستان‌ کوتاه به نگارش درآورده است. او از سال ۱۹۸۷ با انتشار «ذرت سرخ» به شهرت رسید. رئالیسم جادویی، سبک بیشتر کارهای ادبی مو یان است که بسیار مورد توجه اعضای آکادمی جایزه‌ نوبل ادبیات قرار گرفت. مشهورترین اثر او «ذرت سرخ» در سال ۲۰۰۳ توسط ژانگ ییمو، کارگردان صاحب‌نام سینما، به فیلمی سینمایی تبدیل شد و جایزه‌ خرس طلای جشنواره‌ فیلم برلین را از آن خود کرد.