اخبار

تاریخ انتشار 1396/06/05

مدال گوته به نویسنده‌ای از لبنان رسید

مدال‌های گوته سال 2017 با شعار «زبان کلید است» به برندگان اهدا خواهد شد

مدال رسمی آلمان که هر سال از سوی مرکز فرهنگی گوته به شخصیت‌هایی  اعطا می‌شود که خدمات موثری به زبان آلمانی و روابط فرهنگی بین‌المللی ارائه کرده باشند. این مدال امسال  به املی نصرالله، نویسنده لبنانی رسید.  روزنامه الحیات نوشته است، کلاوس دیتر لمان، رئیس انستیتو گوته این مدال را طی مراسمی در کاخ وایمار در 28 آگوست به این نویسنده لبنانی اعطا خواهد کرد.

 املی نصرالله در سال 1931 در روستایی در جنوب لبنان زاده شد. او ابتدا به تدریس و سپس به روزنامه نگاری مشغول شد اما بعدها به نوشتن رمان و داستان روی آورد. این نویسنده لبنانی در سال 1960 موفق شد با انتشار اولین رمانش با عنوان «پرندگان فصل زرد» سه جایزه را از آن خود کند که در حال حاضر این رمان در مدارس لبنان تدریس می‌شود.

 لبنان در حالی که در فاصله سال‌های 1970تا 1995 در جنگ غوطه ور بود، داستان‌ها و رمان‌های املی نصرالله به مثابه فریادخواهی ملتی از هم گسیخته و نماینده مردمی رنج کشیده شد که در آثارش از زبانی شاعرانه برای توصیف زندگی روزمره در ایام جنگ بهره می‌برد. روایت زندگی روستایی و مشکلات هویت قومی در زمان جنگ وآزادی زنان محورهای اصلی داستان‌های او تشکیل می‌‌دهند. آثار او به زبان‌های مختلف از جمله آلمانی، انگلیسی، دانمارکی، فنلاندی و تایلندی ترجمه شده‌اند.

 مدال گوته، مدال رسمی دولت آلمان است که سال 1954 توسط هیئت رئیسه انستیتوی گوته بنیان گذاشته شد و از سال 1957 مدال رسمی جمهوری آلمان شد. این مدال سالی یک بار به شخصیت‌های خارجی که به طور موثری در گسترش زبان و ادبیات آلمانی فعالیت دارند، اعطا می‌شود.

 تاکنون بالغ بر 330 شخصیت از 62 کشور این مدال را دریافت کرده‌اند.کارل پوپر، فیلسوف وتاریخ‌دان از انگلیس ،آدونیس، شاعر و منتقد ادبی از لبنان، ایمره کرتژ، نویسنده مجارستانی، خورخه سمپرون، نویسنده اسپانیایی، ایستوان ژابو، کارگردان مجارستانی و هرمان هسه و زیگموند فروبد از برگزیدگان مدال گوته بوده‌اند.

 سال 2013 محمود حسینی زاد، مترجم و داستان‌نویس ایرانی برنده مدال گوته شد.  در معرفی انستیتو گوته از محمود حسینی‌زاد از او به عنوان مهم‌ترین مترجم ادبیات آلمانی زبان معاصر یاد شده است.