اخبار

تاریخ انتشار 1396/06/04

درخواست محرمانه 4 خواننده لس‌‌آنجلسی برای بازگشت به ایران

وزارت ارشاد در این سال‌ ها به برخی کتاب‌ های ترانه سرایان خارج از کشور نیز مجوز انتشار داده است...

افکارنیوز امروز از درخواست محرمانه حداقل چهار خواننده لس‌‌آنجلسی به ایران خبر داد. بنا به این گزارش این 4 خواننده پیام‌های محرمانه‌ای به مقامات فرستاده‌اند و خواستار بازگشت به ایران هستند. در این میان، یکی از خوانندگان زن نیز از تلویزیون‌های فارسی‌زبان صراحتاً خواهان سفر به ایران ولو به قیمت توقف فعالیت خود شده است.

البته با بازگشت حبیب محبیان در سال‌های اخیر چنین درخواست‌هایی دور از ذهن نیست. در سال‌های گذشته هم کتاب‌هایی از برخی از شاعران و خوانندگان لس‌آنجلسی در ایران چاپ شده است که این احتمال را تقویت می‌کند. ضمن اینکه در سریال تلویزیونی «معمای شاه» برای اولین بار در تاریخ صدا و سیمای ایران، چهره‌های برخی خوانندگان قدیمی نمایش داده شد.

هرچند که اواخر دهه هفتاد برخی از ترانه‌های این گروه در ایران مجوز گرفت اما در دوره دوم اصطلاحات مجوز برخی از آن‌ها لغو شد. از جمله این کتاب‌ها می‌توان به ترانه‌های سیاوش قمیشی یا فائقه آتشین (گوگوش) اشاره کرد. در دوره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد برخی از ترانه‌سرایان داخلی نیز با مشکل مواجه شدند و کتاب‌های آن‌ها به انتشار نرسید. به عنوان مثال می‌توان به مریم حیدرزاده اشاره کرد که اتهام خود را کار با خوانندگان لس‌‌آنجلسی عنوان کرده بود. هرچند که تأکید داشت خواننده معروف، منصور، ترانه «فقط به خاطر تو» را بدون اجازه او خوانده است.

دو سال گذشته نیز کتابی از شهریار قنبری در ایران به چاپ رسید با عنوان «بنویس! ساعت پاکنویس» که ترجمه‌ای از شاعران شهیر جهان به همراه مقدمه‌ای درباره شعر و ترانه بود.

هرچند که در خبر مذکور نامی از خوانندگان به میان نیامده است اما مقدمات فوق، صحت آن را تأیید می‌کند.