اخبار

تاریخ انتشار 1396/06/04

انتشارات دانشگاه آکسفورد

معرفی ناشران بزرگ جهان

کتاب‌سرا: انتشارات دانشگاه آکسفورد از بزرگترین ناشران آثار علمی، آکادمیک و کتاب‌های دانشگاهی در جهان است که نخستین‌بار در سال ۱۵۸۶ تأسیس شد. این انتشارات سالانه بیش از ۶۰۰۰ کتاب منتشر می‌کند. این نشر از سال ۱۴۸۰ آغاز به کار کرد و با عنوان نشر بزرگ انجیل، کتاب‌های دعا و کارهای علمی گسترش یافت. از مجموعه‌های این نشر می‌توان به کتاب‌های مختصر و مفید با عنوان «مقدمه‌های بسیار کوتاه» اشاره کرد که از سال ۱۹۹۵ تا کنون منتشر می‌شوند. دفتر مرکزی این نشر اکنون در خیابان والتون انگلستان قرار دارد. انتشارات دانشگاه آکسفورد پس از نشر دانشگاه کمبریج، دومین ناشر دانشگاهی قدیمی در جهان است.

انتشارات دانشگاه آکسفورد در صد سال گذشته، آکسفورد کتاب­های کودکان، کتاب­های درسی، موسیقی، مجلات و انواع متداول متون آموزش زبان انگلیسی را مطابق با عناوین علمی و مذهبی خود منتشر کرده است. ورود به بازارهای بین­المللی باعث شد تا این نشر افتتاح دفاتر خود را خارج از انگلیس، در سال 1896 از نیویورک آغاز کند. با ظهور فن­آوری رایانه و شرایط تجارت، چاپخانه مطبوعات در آکسفورد در سال 1989 بسته شد و کارخانه تولید کاغذ آن در سال 2004 در ولورکوت تخریب شد. با عملیات چاپ مدرن، انتشارات جدید کار خود را به طور وسیعی ادامه داد. این نشر برای اولین بار در سال 1972  از مالیات شرکت ایالات متحده و خود به عنوان بخش خیریه، از اکثر مالیات­ها معاف بود، اما امروز 30 درصد از مازاد سالانه خود را، با تعهد به حداقل انتقال 12 میلیون پوند در سال به سایر دانشگاه­ها انتقال می­دهد. این انتشارات بسیاری از کارهای مرجع، حرفه­ای و آکادمیک را از جمله لغت­نامه انگلیسی آکسفورد، عناوین کلاسیک جهانی، لغت­نامه بی بی سی و فرهنگ لغت بیوگرافی ملی را منتشر می­کند. تعدادی از مهمترین عناوین آن در حال حاضر به صورت الکترونیکی در بسته­ای به نام آکسفورد رفرنس آنلاین موجود است و به طور رایگان در سراسر جهان ارائه می­شود.

انتشارات دانشگاه آکسفورد در ماه مارس 2015 عملکرد سالانه خود را افزایش داد. درآمد­ها از 759 میلیون پوند در سال 2014 به 767 میلیون پوند افزایش یافت. فروش دیجیتال این انتشارات 20٪ از کل گردش مالی 2015 را به خود اختصاص داد. انتشارات دانشگاه آکسفورد ادعا کرده است که "محصولات دیجیتال در حال حاضر بیش از نیمی از گردش مالی دانشگاهی را تشکیل می­دهند. در سال 2016 پروفسور اندرو همیلتون از سمت خود به عنوان معاون رئیس و رئیس نمایندگان این نشر کنار گذاشته شد و پروفسور لوئیس ریچاردسون، رئیس سابق و معاون رئیس دانشگاه سنت اندروز اسکاتلند جایگزین او شد. این انتشارات اکنون یکی از بزرگترین شرکت­های چاپ و نشر در سراسر جهان به شمار می­رود.