اخبار

تاریخ انتشار 1396/06/03

۳۰ هزار شاغل حوزه چاپ بیکار شدند!

غلامرضا شجاع در دیدار با عضو کمیسیون صنایع مجلس از بیکار شدن تعداد زیادی افراد شاغل در حوزه چاپ در ده سال اخیر خبر داد

غلامرضا شجاع (مدیرعامل تعاونی لیتوگرافان و نماینده تشکل‌های صنعت چاپ)، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، از دیدار با سید مهدی مقدسی (عضو کمیسیون صنایع مجلس) خبر داد و گفت: «امروز یک ماشین چهار ورقی ساده را اگر بخواهیم نوسازی کنیم نزدیک به ۱۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد. در حوزه صنایع بزرگ چاپ و بسته‌بندی نیز این مبالغ بالاتر نیز می‌رود و شاهد یک مشکل اصلی در این بخش هستیم. امروز ۱۰ هزار واحد کوچک و متوسط صنعت چاپ در کشور است که برای نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر اشتغال‌زایی کرده اما متاسفانه در ۱۰ سال گذشته به دلیل سیاست‌های غلط دولت دهم و عدم توجه کافی دولت یازدهم، ۳۰ هزار نیرو از افراد شاغل این حوزه ریزش داشته‌اند و بیکار شده‌اند. اگر به فکر اشتغال‌زایی هستیم، باید توجه کنیم حفظ فرصت‌های شغلی موجود به مراتب هزینه‌های کمتری از آفرینش موقعیت‌های جدید شغلی دارند.»

شجاع تاکید کرد: «یکی از مشکلات اساسی ما بحث مالیات است که دغدغه‌هالی اهالی چاپ در این حوزه را با این عضو کمیسیون صنایع مجلس در میان گذاشتم. من به آقای مقدسی گفتم۹۰ درصد کاغذ مورد استفاه کشور ما در حوزه تحریر و روزنامه است که افت میزان کاغذ مصرفی، نشان‌دهنده افت کار چاپخانه‌ها است. متاسفانه در حوزه مالیات ده‌ها زیرمالیات به صورت سلیقه‌ای عمل می‌شود و همین کاغذی که معاف از مالیات است یا فعالیت نشری که معاف از مالیات است وقتی به چاپخانه می‌رسد کتاب حکم کالا پیدا می‌کند و از معافیت مالیات خارج می‌شود این یعنی چاپخانه‌دار هزینه را به ناچار از ناشر نیز دریافت می‌کند و به خودی خود بحث معافیت ناشران نیز اجرا نمی‌شود.»

نماینده تشکل‌های صنعت چاپ همچنین گفت: «مشکل اهالی چاپ در بخش مالیات دیگر از فشار مالیاتی گذشته و به ظلم مالیاتی تبدیل شده است. بعد دیدار با آقای مقدسی چهار گونه از این ظلم‌های مالیاتی را با سند و مدرک به او ارائه کردم. به عنوان مثال برای یک چاپخانه شهرستانی که یک ماشین چاپ زمان هیتلر دارد با کل سرمایه کمتر از ۵۰ میلیون تومان، ۵۰۰ میلیون تومان مالیات بریدند. آن هم چاپخانه‌ای که دست‌کم سه خانواده از آن ارتزاق می‌کنند. مجدد به ایشان هم تاکید کردم وقتی سود کاغذ کمتر از یک درصد است و ما در چاپ نیز چنین حاشیه و سود کمی داریم باید هزینه مالیات به ارز افزوده ما از ۹ درصد به ۳ درصد کاهش پیدا کند در واقع چاپخانه باید تنها همان هزینه یک درصدی که از تولید کتاب نصیبش می‌شود را مالیات بپردازد. متاسفانه نه ازسوی وزارت تعاون و نه دیگر وزارتخانه‌های مرتبط با صنعت چاپ، حمایتی از تعاونی‌های این حوزه نمی‌شود و شاهد هستیم تعداد زیادی از تعاونی‌های صنعت چاپ تعطیل شدند.»

شجاع در پایان در توضیح قول‌هایی که این عضو کمیسیون صنایع داده است، گفت: «قرار شد آقای مقدسی با وزیر اقتصاد و صنایع و حتی وزیر اقتصاد و دارایی رایزنی‌هایی داشته باشند تا زمانی که قوانین مربوط به مالیات به صحن مجلس می‌رود برای تحقق خواسته‌های صنعت چاپ اقدام کنند.»