اخبار

تاریخ انتشار 1396/06/02

رمان جدیدی از کمال داود، نویسنده الجزایری

کمال داوود به نوشتن ادامه‌ سرنوشت مورسو، قهرمان رمان «بیگانه» آلبر کامو معروف است

رمان جدید کمال داوود با عنوان «زبور یا سمفونی» از ۲۲ ماه اوت در ویترین کتاب‌فروشی‌های الجزایر قرار خواهد گرفت.

هاف‌پست نوشته است، انتشار این رمان بیانگر بازگشت ادبی در فرانسه و الجزایر است. این رمان داستان پسر جوانی به نام زابور را روایت می‌کند که در روستایی دورافتاده میان بیابان و جنگل با عمه‌اش که غرق در رویاهایش است و پدربزرگ الکنش زندگی می‌کند. او به موهبت شگفت‌انگیزی پی می‌برد که می‌تواند از طریق آن به واسطه نوشتن زندگی دیگران را امتداد بخشد.

داوود برای معرفی کتابش در ۲۲ اوت در شهر کنستانین الجزایر حضور خواهد یافت و آخرین تور برای معرفی کتابش در ۲۶ اوت، در شهر اوران و در کتاب‌فروشی کتاب، هنر و فرهنگ خواهد بود.

 کمال داوود در منطقه مستغانم به دنیا آمد و ضمن یادگیری زبان و ادبیات فرانسه به عنوان روزنامه‌نگار در منطقه اوران مشغول به فعالیت شد و مقاله‌نویس روزنامه‌ای شد که تمام مردم الجزایر آن را می‌خوانند.

 سال گذشته رمان کمال داوود در ایران با دو ترجمه‌ و عنوان متفاوت منتشر شده بود. انتشارات ققنوس آن را با عنوان «مورسو بررسی مجدد» چاپ کرد و انتشارات نگاه با عنوان «مورسو چه کسی را کشت؟»

 داستان این رمان درباره مورسو، شخصیت رمان «بیگانه»ی آلبر کامو است. این رمان را انتشارات برزخ در الجزایر چاپ کرد و یک سال بعد از آن به فرانسوی ترجمه و چاپ شد و جایزه گنکور رمان اول را به خود اختصاص داد.

 داوود سال ۲۰۱۴ برنده جایزه پنج قاره فرانکوفون شد. این جایزه در سال 2001 با هدف شناسایی و کشف ادبیات فرانسوی در بین فرانسوی‌زبانان در اقصی نقاط جهان راه‌اندازی شده است.