اخبار

تاریخ انتشار 1396/05/30

رؤیای کهکشانی من

فراخوان شرکت در مسابقه داستان

کتاب‌سرا: انجمن نجوم ایاز به مناسبت هفته جهانی فضا، دومین دورۀ مسابقه کشوری «رویای کهکشانی من» را برگزار می‌کند. دورۀ اول این رقابت در شهریور و مهر ۹۵ برگزار و با استقبال علاقمندان مواجه شد. این مسابقه که به مناسبت هفته جهانی فضا تدارک دیده شده است فرصتی است برای علاقمندان به نقاشی و نویسندگی تا استعداد خود را این بار در حوزه «نجوم و فضا» بیازمایند. اما درباره اهدافو موضوع رقابت مسابقه باید گفت هدف برگزارکنندگان، آشنایی مردم با اهمیت نجوم، فضا، نقش یافته‌های این حوزه در بهبود زندگی بشر و زیبایی‌های چشم نواز آسمان شب است. در بخش‌های مختلف این رقابت به کارگیری المان‌های علمی و یا شبه‌علمی دانش نجوم و فضا نیز طبیعتا ضروری است. به نظر می‌رسد این ایده از آنجا نشأت گرفته است که برگزارکنندگان می‌خواهند در کنار خیال‌پروری مخاطبان، به نکات علمی این حوزه نیز توجه شده باشد. برای تأمین تنوع و تکثر سلایق شرکت‌کنندگان نیز، بخش‌های مختلفی در این رقابت تعریف شده است. از جمله داستان کوتاه که نباید از 300 کلمه کمتر باشد. در عین حال برگزارکنندگان برای تعداد کلمه در این بخش حداکثری قائل نشده‌اند تا شرکت‌کننده آزادتر بنویسد. نقاشی نیز در دو حوزه مورد توجه این رقابت است؛ اول نقاشی کودک و نوجوان یعنی گروه سنی ۷ تا ۱۵ سال و دوم گروه سنی 15 سال به بالا. هرچند که باید توجه داشت در ادبیات علمی تخیلی، علم و خیال در قالب داستان با هم تلفیق می‌شوند. به عبارت ‏دیگر باید بدانیم «علمی تخیلی» با اصول علمی عجین است. ضمن اینکه ما در عصری زندگی می‌کنیم که همه چیز شدیداً متکی بر علم و ‏فناوری است. پس جای تعجب ندارد که در چنین فضایی زمینه لازم برای ارتقای جایگاه گونه ادبی علمی تخیلی فراهم باشد. شاید در ‏دوره‌ای، مطالعه آثار علمی تخیلی انتخاب افراد خاص بود، اما حالا عطف به پیشرفت سریع علم، مطالعه این آثار می‌تواند برای هر ‏طبقه و قشری مفید واقع شود.‏ به همین جهت  موضوع اصلی آثار باید علمی‌تخیلی و تا حد امکان مرتبط با نجوم و فضا باشد.

هدف دیگر برگزارکنندگان مسابقه این بوده است که نوعی آشتی بین برخی خوانندگان با این نوع ادبیات برقرار کنند. چون هنوز هم هستند برخی منتقدان یا خوانندگان که این نوع ادبیات را جدی تلقی نمی‌کنند. اما باید توجه داشت محور روابط انسان و انسان، در برخی آثار علمی تخیلی بسیار پررنگ است. همچنین فلسفه هستی چنان در برخی از این آثار مورد توجه قرار می‌گیرد که هر خواننده‌ای را به فکر وامی‌دارد. سوالاتی اساسی در این ژانر مطرح می‌شود و پرسش‌های هستی‌شناسانه، مخاطب را به چالشی جدی وامی‌دارد که اولین مؤلفه مهم در هر نوع ادبیاتی در هر ژانری است.

نفرات برتر رقابت «رویای کهکشانی من»  در همایش هفته جهانی فضا که در مهر ۹۶ برگزار خواهد شد معرفی و هدایای آن‌ها اهدا خواهد شد.