اخبار

تاریخ انتشار 1396/05/30

کتاب‌سرا: رید الزویر، انتشاراتی هلندی است که در زمینه ارائه اطلاعات علمی، پزشکی، قانونی و تجاری فعالیت می‌نماید. بخشی از سهام این شرکت در بازار بورس یورونکست آمستردام، بازار بورس لندن و نیویورک معامله می‌شود. شرکت رید الزویر در سال ۱۹۹۳ با ادغام شرکت الزویر، ناشر علمی هلند و شرکت رید اینترنشنال، ناشر کتب تجاری و مجلات بریتانیا تأسیس شد و یکی از انتشارات موجود در فهرست فایننشل تایمز جهانی ۵۰۰ به شمار می‌رود.  این شرکت در بیش از 180 کشور جهان فعالیت دارد و حدود 55 درصد از درآمد آن از ایالات متحده آمریکا، 25 درصد از اروپا و 20 درصد از سایر نقاط جهان است. در سال 2000، دو سوم درآمد آن حاصل از چاپ و فقط یک درصد دیجیتالی بود؛ تا سال 2016، این شماره‌ها جابجا شدند و چاپ، اکنون فقط 13 درصد از درآمد گروه رید الزویر را در بر می‌گیرد.

در سال 1880، جیکوبز جورج رابرز انتشاراتِ الزویر را به منظور نشر آثار ادبی کلاسیک و دایره‌المعارف وینکلر پرنس راه‌اندازی کرد. رابرز این شرکت را پس از خانواده الزویر، ویرجینای قدیمی هلند نام نهاد که در سال 1587، آثار اراسموس را منتشر کردند. پس از جنگ، موفق به راه‌اندازی مجله هفتگی الزویر شد که بسیار سودآور بود و به سرعت گسترش یافت. شرکت پست الکترونیکِ الزویر پرس در سال 1951 در هوستون، تگزاس، ایالات متحده آمریکا آغاز به کار کرد و در سال 1962، دفاتر چاپ و نشر در لندن و نیویورک افتتاح شد.

این شرکت سپس در ژوئن 1997 تجارت گروه شیلتون، نشر کسب و کار ایالات متحده را به مبلغ 447 میلیون دلار خریداری نمود. از سال 2011 تا 2014 میانگین ارزش سالیانه اوراق بهادار آن حدود 300 میلیون دلار بوده است. انتشارات رید الزویر برای بهبود نتایج علمی سرمایه‌گذاران نیز کسب و کار فنی و پزشکی، اطلاعات و ابزار بسیار فراهم می‌کند. درآمد سالیانه این نشر را تا 31 دسامبر 2016 بالغ بر 2.3 میلیارد پوند تخمین می‌زنند. این شرکت در سال 2016، الزویر ویکلی را در هلند فروخت، قراردادی برجسته با موسسات تحقیقاتی انگلستان امضا کرد و دسترسی دانشگاهیان به تحقیقات منتشر شده در سطح جهان را با هزینه‌های پایین‌تر امکان‌پذیر ساخت.

 رید الزویر در ژوئن 2017، راول لو، شرکتی قانونی در سان فرانسیسکو را به دست آورد و مجله نیو ساینتیست را فروخت. از پایگاههای مهم اطلاعاتی این انتشارات میتوان به ساینس دایرکت، پایگاه آنلاین تحقیقات اولیه اشاره کرد که حاوی 13 میلیون سند است، همچنین سکوپوس، پایگاهِ اطلاعات کتابشناختی که شامل خلاصه‌ها و نقل‌قول‌ها برای مقالات و مجلات علمی و بیش از 50 میلیون آیتم در بیش از 20 هزار عنوان از 5000 ناشر در سراسر جهان را شامل می‌شود.