اخبار

تاریخ انتشار 1396/05/19

معرفی ناشران بزرگ جهان (1)

پنگوئن رندوم هاوس را بهتر بشناسید

درآمد سال گذشته این مجموعه انتشارات بالغ بر 2.14 میلیارد یورو تخمین زده شده است...

کتاب‌سرا: رندوم‌ هاوس یکی ازبزرگترین گروه‌های انتشاراتی جهان است که در سال ۱۹۲۷ توسط بنتکرف و دونالدکلاپفر تأسیس شد. بنت و دونالد بعد از خرید کتابخانه مدرن نیویورک، رندوم‌ هاوس را تأسیس و هدف از آن را انتشار کتاب‌هایی به‌صورتتصادفی در کنار کار کتابخانه عنوان کردند. در سال 1934 اولین مجوز چاپرمان «اولیس» جیمز جویس برای این نشر صادر شد. در واقع رمان اولیس، منجر به راه­اندازیرندوم هاوس شد. رندوم هاوس در طول دو دهه­ی بعد تبدیل به ناشری توانمند شد. 

درسال 1936 شرکت، اسمیت و هاس را جذب کرد - رابرت هاس تا زمان بازنشستگی و فروش سهامخود به بنت و دونالد در سال 1956، سومین شریک به حساب می­آمد - که نویسندگانی ازجمله فاکنر، ایسکا دینسن، آندره مالرو، رابرت گریوز و ژان د برونوف را با خودهمراه کردند. رندوم هاوس همچنین سردبیران افسانه­ای هری مول، رابرت لینسکات و ساکسکامینز را استخدام نمود، همچنین به دنبال آن‌ها نویسندگانی مانند سینکلر لوئیس ورابرت پین وارن به صحنه آمدند و در سال 1998، رندوم هاوس به زودی به نشری جهانی مبدلگشت. در سال 2008، رندوم هاوس برای سازماندهی مجدد همراه باتغییرات گسترده در بخش مدیران و کارکنان اعلام آمادگی کرد و سه بخش راه­اندازی شد:گروه انتشاراتی رندوم هاوس، نوف دابل دی و کرون. رندوم هاوس از سال 1974، توزیع­کنندهنشر شامبلا بوده است که هم‌اکنون انتشار کتاب‌های رزولی، نشنال جئوگرافیک، مطبوعاتاسترفورس و ویزارد آو دکوست و بسیاری از مشهورترین مطبوعات دنیا را به عهده دارد. 

این انتشارات از سال 2013 به پنگوئن رندوم هاوس مبدل گشت کهبه طور مشترک به رسانه آلمانی برتلزمن و شرکت آموزشی و انتشار جهانی پیرسون پی. ال.اس. تعلق دارد. در اکتبر 2012، برتلزمن با همکاری شرکت رندوم هاوس و گروه پنگوئن،وارد مذاکره با رقیبش پیرسون شد. این ادغام در تاریخ 1 ژوئیه 2013 تکمیل شد و شرکتجدید، پنگوئن رندوم هاوس نام گرفت. در زمان خرید، شرکت­های ترکیبی، 25 درصد ازتجارت کتاب را با بیش از 10،000 کارمند و 250 اثر چاپ مستقل و با درآمد سالانهحدود 3.9 میلیارد دلار کنترل کردند. پنگوئن رندوم هاوسدرآمدی بالغ بر 2.66 میلیارد یورو یعنی 16.4٪ از مجموع 16.36 میلیارد یوروی برتلزمن در درآمد شرکت­ها رااز آن خود کرد. 54.3 درصد از درآمدِ انتشارات پنگوئن رندوم هاوس در ایالات متحده،9.8 درصد در آلمان، 21.1 درصد در سایر کشورهای اروپایی، 0.4 درصد در فرانسه و 15.3درصد در سایر کشورها است. مجموع فروش به علت ادغام با پنگوئن و به دست آوردن سهامباقیمانده، 23.9 درصد بالاتر از درآمد قبلی بود: درآمد سال گذشته بالغ بر 2.14میلیارد یورو تخمین زده شد و در مقایسه با رکورد 2012، این اتفاق نشان­دهنده­یموفقیتی بی­نظیر بود.