اخبار

تاریخ انتشار 1396/05/15

خانه جان آپدایک تبدیل به موزه می شود

خانه‌ا‌ی که جان آپدایک، نویسنده‌ آمریکایی، در دوران کودکی در آن زندگی کرده قرار است به موزه و یک مرکز ادبی تبدیل شود.

این خانه در پنسیلوانیا، ایالتی در شرق آمریکا و از ایالت‌های ساحلی اقیانوس اطلس، قرار دارد و جان آپدایک دوران کودکی خود را در ان گذارنده است.

به نوشته‌ی خبرگزاری آسوشیتدپرس، تکلیف این خانه تا سال 2012 نامعلوم بوده تا اینکه انجمن جان آپدایک موفق شده مالکیت آن را به دست آورد.

از سال 2012 انجمن آپدایک تلاش کرده با بازسازی این خانه‌ی قدیمی و مجهز کردن آن به تصاویر قدیمی و همین‌طور نوشته‌های آپدایک رونقی دوباره به آن ببخشد.

آپدایک 13 سال نخست زندگی خود را در این خانه گذرانده که در 96 کیلومتری شمال غربی فیلادلفیاست و امروز نیز هنوز یک بخش کوچک با جمعیت اندک است.

دختر این نویسنده‌ی آمریکایی گفته است موزه‌ی جان آپدایک با وسایلی تجهیز خواهد شد که بخشی از آنها متعلق به دوران کودکی آپدایک است و حال و هوای آن سنین را بازنمایی خواهند کرد.

انجمن آپدایک که بر انتشار و میراث این نویسنده‌ی آمریکایی نظارت می‌کند گفته است کار بازسازی و آماده‌سازی این موزه تا پایان تابستان سال جاری به پایان خواهد رسید.

جان آپدایک سال 1932 میلادی به دنیا آمد و سال 2009 میلادی در سن 76 سالگی بر اثر سرطان ریه درگذشت. او رمان‌نویس، شاعر، داستان کوتاه‌نویس و همین‌طور منتقد ادبی بود.

از سال ۱۹۵۵ میلادی در حالی که تنها 22 سال داشت همکاری‌اش را با مجله‌ی ادبی نیویورکر آغاز کرد و تا پایان عمر این همکاری را ادامه داد.

او بیش از همه به خاطر رمان‌های چهارگانه‌ی «خرگوش‌ها» از جمله «فرار کن خرگوش»، «خرگوش برگرد»، «خرگوش پولدار است» و «خرگوش در آرامش» به شهرت رسید. از بین این رمان‌ها تنها رمان اولش به فارسی ترجمه شده است.

در اواسط دهه‌ی 80 سهیل سُمی آن را به فارسی ترجمه کرد و انتشارات ققنوس نیز منتشرش کرد.

در آمریکا او را روایت‌گر زندگی و آروزهای هم‌نسلانش توصیف می‌کنند که در رمان‌ها و داستان‌های خود موضوعاتی مانند طلاق و زندگی را بین ساکنان حومه شهرهای آمریکای پس از جنگ جهانی دوم را روایت کرده است.

جان آپدایک بیش از نیم قرن فعالیت ادبی کرد و در طول آن 50 سال دو بار برنده جایزه ادبی پولیتزر شد.