اخبار

تاریخ انتشار 1396/05/11

​سَم شپارد درگذشت

سَم شپارد، نمایشنامه‌نویس و داستان‌نویس آمریکایی، که از او به عنوان یکی از نمایشنامه‌نویسان تأثیرگذار معاصر یاد می‌شد در سن ۷۳ سالگی درگذشت.

سم شپارد، نمایشنامه‌نویس آمریکایی، در طول چند دهه فعالیت در زمینه‌های ادبی و هنری توانسته حدود 40 نمایشنامه بنویسد که سال 1979 معروف‌ترین‌شان با عنوان «کودک مدفون» برنده جایزه پولیتزر شد. او در نگارش فیلمنامه فیلم معروف «پاریس، تگزاس» ساخته‌ی ویم وندرس نیز که سال 1984 میلادی اکران شده بود همکاری داشت.

 در ایران مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه او با عنوان «خواب خوب بهشت» با ترجمه‌ی امیرمهدی حقیقت به فارسی منتشر شده است.او همچنین رمان نیز می‌نوشت که رمان «یک طرف» از جمله‌ی آنها بود و اوایل سال جاری میلادی منتشر شده بود.

نمایش‌نامه «خدای دوزخ» با ترجمه‌ی وازریک درساهاکیان و نمایشنامه‌ی «کودک مدفون» با چند ترجمه‌ متفاوت به فارسی منتشر شده‌اند. داریوش مهرجویی و آهو خردمند از جمله مترجمان نمایشنامه‌ی «کودک مدفون» بوده‌اند.از دیگر نمایش‌نامه‌های او که به فارسی ترجمه شده‌اند می‌توان به «نفرین طبقه گرسنه»، «غرب واقعی» و «مادر ایکاروس» اشاره کرد.

سَم شپارد علاوه بر نمایشنامه‌نویسی و فیلمنامه‌نویسی بازیگری نیز می‌کرد. اولین بازی او در فیلم «روزهای بهشتی» ساخته‌ ترنس ملک بود که سال 1978 میلادی اکران شد.

او همچنین سال 1983 میلادی برای بازی در فیلم «رایت استاف» نامزد دریافت جایزه اسکار در نقش مکمل شده بود.این نمایشنامه‌نویس آمریکایی همچنین برای نمایشنامه‌های «حماقت برای عشق» و «غرب واقعی» نیز در دو سال مختلف نامزد جایزه‌ی پولیتزر شده بود.

سم شپارد روز پنجشنبه 27 جولای در مزرعه‌اش در کنتاکی در حالی که اعضای خانواده کنارش بوده‌اند درگذشته است. شبکه‌ سی‌ان‌ان، علت درگذشت سَم شپارد را مشکلات مربوط به بیماری «ای ال اس» که یک نوع بیماری سیستم عصبی است، عنوان کرده.