اخبار

تاریخ انتشار 1396/04/10

​کنگره‌ی بین‌المللی ژول ورن برگزار ‌شد

30 پژوهشگر از کشورهای مختلف در هاوانا، پایتخت کوبا، گرد هم آمدند تا 117 سال پس از مرگ ژول ورن، نویسنده‌ی فرانسوی، به بررسی آثارش بپردازند.

این پژوهشگران در موزه‌ ویکتور هوگو در هاوانای قدیم گرد هم آمدند تا در مورد آثار، زندگی و تأثیر ژول ورن، نویسنده‌ی مشهور فرانسوی، در ادبیات گفت‌وگو کنند. به نوشته‌ پرنسا لاتینا، این کنگره نخستین بار است که در هاوانا، پایتخت کوبا، برگزار شده و این شهر از 28 تا 30 ژوئن میزبان 30 پژوهشگر از 8 کشور جهان بوده است. سخنرانان اصلی این همایش را خوزه میگل سانشس و الیور ماندوادو مکزیکی تشکیل دادند. آریل پرز، رئیس انجمن لاتین‌تبار ژول ورن، در این کنگره‌ سه روزه به بررسی بازتاب آثار این شاعر و نمایشنامه‌نویس در ادبیات جهان و همین‌طور ادبیات اسپانیایی و خوانندگان کوبایی پرداخت. چند فیلم هم که بر اساس داستان‌های این نویسنده ساخته شده بودند در طول برگزاری کنگره به نمایش گذاشته شد.

پرز به پرنسا لاتینا گفته است این کنگره‌ فرهنگی برای اولین بار سال 2013 در بارسلون برگزار شد و این بار کوبا به خاطر سطح بالای فعالیت‌های فرهنگی‌اش و مقبولیت عام ادبیات میان مردم برای میزبانی آن انتخاب شد. او همچنین اضافه کرد مردم کوبا کتاب‌های ژول ورن را زیاد می‌خرند و هر بار که ویرایش جدیدی از کارهایش به بازار می‌آید به سرعت تمام می‌شود. هدف ما این است که چیزی شبیه به این دستاورد را در کشورهای دیگر آمریکای لاتین نیز داشته باشیم.شعار این همایش سه روزه سفرهای خاص ژول ورن است.

ژول ورن، نویسنده، شاعر و نمایش‌نامه‌نویس فرانسوی بود که بیشتر شهرتش را مدیون نگارش کتاب‌های ماجراجویانه‌‌اش است که دنیای داستان‌های علمی ـ تخیلی را دگرگون کرد. او سال 1905 درگذشت. ژول ورن سال ۱۸۲۸ در یک خانواده‌ی مرفه در شهر نانت فرانسه متولد شد. به خواست پدرش تحصیلاتش را در رشته‌ی حقوق به پایان برد، اما ذوق نمایشنامه‌نویسی و رمان‌نویسی او را بر آن داشت که کم‌کم به سوی ادبیات کشیده شود. زندگی‌نامه‌نویسان او گفته‌اند در ابتدای کار موفق نبود و از نظر مالی هم در مضیقه بود.

رمان‌هایی مثل «سفر به مرکز زمین»، «بیست هزار فرسنگ زیر دریا» و «دور دنیا در هشتاد روز» از جمله آثار مهم او به شمار می‌روند که شهرتی جهان‌گیر برای او به ارمغان آورد. او در صدر نویسندگانی قرار دارد که آثارش بیش از هر کس دیگری به زبان‌های مختلف ترجمه شده است. یکی از موضوع‌های  مهم درباره‌ بررسی آثار ژول ورن پیش‌بینی‌های او در زمینه‌ علم بوده که دانشمندان همواره از آن استفاده کرده‌اند و الهام گرفته‌اند. امروزه کشتی هسته‌ای ناتیلوس به افتخار کشتی افسانه‌ای که به همین نام در رمان «بیست هزار فرسنگ زیر دریا» از آن نام برده شده نامگذاری شده است.