اخبار

تاریخ انتشار 1396/04/27

پیشنهادهای کلان برای چاپ خاطرات رئیس سابق اف بی آی

جیمز کومی که چندی پیش در پی افشاگری علیه رییس جمهور آمریکا از اف‌بی‌آی اخراج شده بود، حالا دست به نگارش کتابی در مورد خاطراتش زده و ناشران زیادی برای چاپ این کتاب مبالغ کلانی را پیشنهاد داده‌اند.

رییس سابق اف‌بی‌آی، که پس از رسیدن «دونالد ترامپ» به قدرت از اف‌بی‌آی(اداره تحقیقات فدرال یا پلیس فدرال آمریکا) اخراج شد، در حال نوشتن کتابی درباره تجربیات خود در هنگام خدمت به ویژه زمان حضورش در مؤسسه پرسروصدای «ترامپ»  است.

«کومی» در روزهای اخیر با ویراستاران و ناشران زیادی در نیویورک ملاقات داشته است و طبق نظر «مت لاتیمر»، نماینده او وضعیت ناشر کتاب پایان هفته مشخص خواهد شد. این در حالی است که ناشران زیادی برای چاپ کتاب در انتشارات خود تلاش می‌کنند و رقم‌های کلانی را برای دریافت حق چاپ این کتاب پیشنهاد داده‌اند.

نیویورک‌تایمز نوشت: کتاب قرار نیست خاطرات زندگی او را بیان کند بلکه از تجربیات «کومی» در دوران کاری وی پرده برمی‌دارد. لحظاتی که زندگی و تصمیمات او را به چالش کشیده‌اند. به عنوان نمونه او از تصمیم خود برای جستجو در ایمیل‌های «هیلاری کلینتون» هنگام انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر و افشای دخالت روسیه در نتایج انتخابات سخن خواهد گقت.

«مت لاتیمر» در این باره می‌گوید: «کتاب «کومی» درباره توانایی رهبری و جستجوی حقیقت است. او پس از کار در مؤسسه «ترامپ» درس‌های زیادی آموخته است و احساس می‌کند باید آن را با مردم در میان بگذارد و به دنیا اعلام کند کشور ما به رهبری بااخلاق‌تر نیاز دارد.»

«کومی» در ماه‌های اخیر مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و معروف شد. وقتی از اف‌بی‌آی اخراج شد ساکت نماند و از رازهای رئیس‌جمهور «ترامپ» پرده برداشت. او دز آغاز گفت رئیس‌جمهور از او درخواست کرده بود درباره مشاور امنیتی سابق وی تحقیقی انجام نشود.

بلافاصله پس از اخراج وی ناشران و خبرنگاران گمانه‌زنی کردند که کتابی درباره اتفاقات اخیر می‌نگارد. خود وی در آغاز میلی به انجام این کار نداشت اما پس از مدتی اعلام کرد حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

او در زمان حضور خود در وزارت دادگستری آمریکا مسئول تحقیقات مهمی بوده است و در سال 2004 نیز با کاخ سفید به رهبری «جورج بوش» مشکلات زیادی داشت. «کومی» نقش مهمی در انتخابات سال 2016 آمریکا نیز داشت و با برملا کردن ایمیل‌های خانم «کلینتون» موجب شد بسیاری از رأی‌دهنگان از او رو برگردانند. البته خود او می‌گوید بسیار متأسف است که اقدام وی باعث تغییر نتیجه در انتخابات شد.

موضوع اصلی کتاب قطعا اخراج وی از اف‌بی‌آی و تحقیق درباره نقش روسیه در انتخابات خواهد بود. موضوعی که هنوز پرونده آن بسته نشده است. «ترامپ» نیز به دلیل تحقیقات وی در این زمینه او را از اف‌بی‌آی اخراج کرد.

البته کتاب وی توسط مقامات دولتی بررسی خواهد شد تا اطلاعات محرمانه‌ای را فاش نکند اما با این وجود حقایقی برملا می‌شود که مردم عادی از آن اطلاعی ندارند.